poniedziałek, 17 czerwca 2013

Aspartam – bezpieczny dodatek do produktów spożywczych
Produkty z aspartamem są dziś chętnie i często kupowane. W dużej mierze wynika to z faktu, że są alternatywą dla kalorycznych słodkości i deserów. Ponadto aspartam zastępuje sacharozę w produktach dla osób chorych na cukrzycę. Jest to dodatek do żywności dopuszczony do bezpiecznego stosowania w Unii Europejskiej, nie ma zatem powodów do obaw przed skutkami ubocznymi aspartamu.

Jako sztuczny słodzik aspartam wzbudza mieszane emocje i przypisywano mu różne niepożądane działania. Niemniej jednak wszyscy sceptycy powinni zapoznać się z wynikami testów i badań, którym poddano ten związek, a które wykazały brak związku między zastosowaniem aspartamu a skutkami ubocznymi, o które go podejrzewano. Oficjalnie aspartam dopuszczono do stosowania w roku 1981, ale od tego czasu poddawano go dalszym testom. Obecnie ponad 100 organizacji zajmujących się bezpieczeństwem żywności uznaje ten popularny słodzik za bezpieczny, a opisywane skutki uboczne aspartamu wydają się być jedną z wielu modnych teorii spiskowych. 

 
Wiadomo powszechnie, że aspartamu nie powinny przyjmować osoby chore na fenyloketonurię. Praktycznie jedynie w tym przypadku można mówić o skutkach ubocznych aspartamu. Dlatego producenci żywności z tym słodzikiem umieszczają stosowne ostrzeżenie na opakowaniach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.